Temizlik Çeşitleri Nelerdir ?

Temizlik, sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılan uygulamalar ve alınan önlemlerin tümü olarak tanımlanabilir. Hijyenik bir ortam, sağlığınızın korunması için önemlidir. Özellikle evde çocuk ve bebek varsa, alınması gereken önlemler de iki kat önem kazanmaktadır. Düzenli temizlik yapmak, temizliği korumak ve ortamı havalandırmak, oluşabilecek rutubet, mikrop ve hastalıkların önüne geçmektedir. Temizlik bu yönüyle, hayatımızın merkezindedir.  Peki, hem bedensel hem de ruhsal sağlığımız için bu derece önemli olan temizliğin çeşitleri nelerdir?

Temizlik çeşitlerini; makine ile temizlik, sprey ile temizlik ve paspaslama gibi gruplara ayırabiliriz. Daha fazla hijyen gerektiren ve temizlemesi zor alanlarda uygulanan makine ile temizlik işlemi, gelişmiş buharlı temizleyiciler, elektrikli süpürgeler gibi materyallerle yapılmaktadır. Sprey ile temizlik ise, genellikle cam yüzeylere uygulanan spreyli temizlik yöntemlerini içermektedir. Paspaslama yöntemi ise, genellikle parke ve ahşap gibi yüzeylerde yapılan, gün içinde ayak bastığımız yüzeylerin temizlenmesi için yapılan temizlik yöntemidir. Genellikle kova ve güzel kokulu deterjanlar kullanılarak yapılır.

Su ve sabun olmadan temizlikten bahsetmek imkansızdır. Dolayısıyla hangi temizlik yöntemi kullanırsanız kullanın, mutlaka su ve dezenfekten sabunlardan yardım almanız gerekmektedir. Temizliği, materyallerin çeşitliliğine, uygulanacak yüzeyin doku ve yapısına göre de farklı gruplara ayırmak mümkün. Bu çeşitlemelerin içinde ev temizliği, ofis temizliği, inşaat sonrası temizlik, gemi ve yat temizliği, dış cephe temizliği gibi temizlik alanlar da yer almaktadır.