İnşaat Sonrası Temizlik

Sağlığımız, yaşadığımız ortamın temizlik ve hijyeni ile direkt olarak bağlantılıdır. Özellikle evde küçük çocuk varsa, temizlik ve hijyen konusunda biraz daha dikkatli ve özenli olmanız, bebeğiniz ve çocuklarınızın sağlığı için yararlı olacaktır. Düzeni oturmuş eviniz için, günlük ve kaba temizlik düzenli olarak yapılmalıdır. Fakat inşaatı yeni bitmiş bir eve taşınacaksanız, bu noktada mutlaka profesyonel bir ekipten yardım almanız gerekmektedir. Mekanda bulunan boya, harç ve diğer inşaat malzemelerinin kalıntıları mutlaka uzman bir ekip tarafından temizlenmeli ve ortam hijyenik bir hale getirilmelidir.

İnşaat sonrası temizlik, mutlaka bilinçli olarak yapılmalıdır. Bilinçli olarak yapılmadığında, var olan kirlilik daha geniş yüzeylere yayılabilir, bu da sağlığınız için ciddi bir tehdit oluşturur. İnşaat sonrası temizlikte amaç, kirli yüzeyleri temizlerken, kiri temiz alanlara yaymamak olmalıdır. Temizlik yaptığınız materyaller mutlaka temizlik yapacağınız zemin ve yüzeylerden daha temiz olmalıdır.

Evinizde inşaat yaptığınızda, ya da yeni bir eve taşınacağınızda mekanda alçı ve boya gibi kalıntılar bulunur. Camlar ve yüzeylerde birçok boya kalıntıları ve kirler bulunur. Tüm bu kirlerin ve kalıntıların temizlenmesi için uzman ve bilinçli bir temizlik yapılmalıdır. Tüm parkeler doğru yüzey temizleyicileri ile temizlenmeli, mutfak ve wc’ler dezenfekte edilmeli, camlar çift taraflı olarak temizlenmeli, mutfak yüzeyleri ve mutfak dolaplarında bulunan boya ve alçı malzemelerinin kalıntıları yok edilmeli ve alçı, derz atıkları ile kaplanmış fayans yüzeyleri temizlenmelidir.