İş Yeri ve Ofis Temizliği

Günümüzün önemli bir bölümünü geçirdiğimiz mekanlardan birisi de iş mekanları  ve ofislerdir. Beden temizliği önemlidir, ancak ev ve ofis temizliği de en az beden temizliği kadar önemlidir. Yaşadığımız veya çalıştığımız, günümüzün önemli bir bölümünü geçirdiğimiz mekanlar mutlaka temiz, hijyen ve ferah olmalıdır. Özellikle birçok klasör, kalem, dosya, bilgisayar, klavye gibi toz tutma ve mikropları barındırmaya meyilli olan malzemelerin bulunduğu ofis ortamlarının düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.

Peki işyeri ve ofis temizliği nasıl yapılır? Düzenli olarak temizlenmesi gereken ofis ortamında tüm çalışma masaları silinmeli, masa üzerinde yer alan malzeme ve eşyaların tozu alınmalı, ortam havalandırılmalı ve yerler silinmelidir. Bu işlemi düzenli ve sıklıkla tekrarladığınızda çalıştığınız ortam temiz ve havadar olacaktır. Ortamın düzenli olarak havalandırılması da en az silme ve toz alma işlemi kadar önemlidir. İşyerinizi yaz-kış her gün havalandırmayı ihmal etmeyin.

Tozlanmış ve kirli bir ofiste çalışmak hem bedeninizi hem de zihninizi etkiler. Mikrop oluşma ve çeşitli hastalıklara neden olma gibi nedenlerinin yanı sıra, zihninizi de olumsuz etkiler. Çalışma şartlarınızı mümkün olduğunca maksimum seviyede tutmanız gerekmektedir. Temiz bir ortam, daha düzenli ve daha tertipli çalışmanızı sağlar. Temizlik şekli olarak ofis temizliği ev temizliği ile benzerlik göstermektedir. Ancak çalışma hayatımızı sürdürdüğümüz ofis ortamında dosyalar, evrak odaları, malzemelik ve depo gibi farkı alanlarda bulunmaktadır. Bu tip alanlar için de farklı temizlik kimyasalları ile temizlik teknikleri gerekmektedir.