Temizliğin Önemi

Her insanın gerek özel gerekse profesyonel hayatında olmazsa olmaz alışkanlıklardan birisi olan temizlik, hem bedenin hem de mekanların ferah ve hijyenik olmasının altın kuralıdır. Sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmez öğesi temizlik, gün içinde fark etmesek de hayatımızın tam ortasındadır. Peki temizlik neden bu kadar önemli? Temizlik yapmadan yaşayabilir miyiz? Öncelikle temizliğin olmadığı yerde, birçok bakteri ve mikrop bulunur. Bu da en basitten en tehlikeli olanlara kadar birçok hastalığa neden olabilir. Beden sağlığının dışında, insanlar karşısında yarattığımız kimliğin de temelini oluşturur.

Beden temizliğinin yanı sıra yaşadığımız, çalıştığımız ve içinde bulunduğumuz mekanların temiz olması da oldukça önemlidir. Öncelikle temizlik, yalnızca kirlilik belirtilerinin ortaya çıkıldığı durumlarda yapılmamalıdır. Çalıştığımız ve yaşadığımız ortamların her daim temiz ve hijyen olması gerekmektedir. Hayatı yaşanılabilir kılan ön önemli niteliklerin başında gelir temizlik. Ayrıca temizlik, tek yönlü tedbirlerle elde edilebilecek bir durum değildir. Bu yönüyle temizliği ferdi, ev ve çevre olarak 3 farklı gruba ayırabiliriz. Basit bir iş gibi görünse de temizlik oldukça önemli bir iştir.

Beden, elbise ve yiyecek temizliği olarak bilinen ferdi temizliğin yanı sıra, mutfak banyo ve tuvalet temizliğinden oluşan ev temizliği de oldukça önemlidir. Yaşadığınız ortamın temiz olması, en az bedeninizin temiz olması kadar önemlidir. Kirlilik, beraberinde birçok hastalık ve bakteriyi de getirir. Bu nedenle düzenli olarak toz almak, temizlik yapmak ve evdeki eşyalara hava aldırmak oldukça önemlidir.