Koltuk Temizliği

Çok beğenerek satın aldığınız koltuk zamanla kirli bir görünüm sergileyebilir, ya da bembeyaz bir koltuk aldınız fakat komşunun çocuğu üzerine vişne suyu döktü ve koltukta önemli sayılabilecek bir leke oluştu. Peki bu lekeyi nasıl temizleyeceksiniz, ya da genel koltuk temizliğini nasıl yapmanız gerekiyor? Öncelikle koltuk döşemelerini düzenli aralıklar ile elektrik süpürgesi ile temizlemeniz, koltuğunuzun temiz kalması açısından oldukça önemlidir. Koltuğunuzun üzerinde bulunan yastık ve minderleri düzenli aralıklarla havalandırmayı da ihmal etmeyin. Çıkarılabilir yastık kılıflarını ters tarafından makineye atabilir ve kısa programda yıkayarak temizlenmelerini sağlayabilirsiniz.

Genel temizliğin yanı sıra koltuk ve döşemelerinizde oluşan lekelerin temizlenmesi için hemen kuru temizlemeye göndermeniz gerekmiyor. Bu lekeyi kendi imkanlarınızla da çıkarabilirsiniz. Ancak bunu yaparken de yapacağınız işlemi koltuğun ufak bir köşesinde denemeyi ihmal etmeyin. Aldığınız sonuç olumlu ise, işlemi tüm döşemenin üzerinde deneyebilirsiniz. Kendi imkanlarınızla çıkaramadığınız lekeler için profesyonel yardım almanız gerekmektedir. Profesyonel ekipler tarafından uygulanan buharlı temizleme yöntemleri, kuru temizleme ve kuru köpükle temizleme yöntemleri gibi uygulamalarla döşeme ve koltuklarınızda oluşan inatçı lekelerden kurtulabilirsiniz.

Koltuk temizliği yaparken koltuk ve sandalye kumaşlarınızın üzerinde, ne tür bir temizliğin gerektiğini belirten bazı semboller bulunur. Bu sembolleri göz önünde bulundurarak kumaşın zarar görmesini de engellemiş olacaksınız. Bu sembollerden bazıları W, S, W- ve X gibi sembollerdir. Bu semboller döşemenin su bazı ürünlerle temizlenip temizlenemeyeceğini ya da, fırça ve elektrik süpürgesi ile temizlenip temizlenemeyeceği gibi detaylar hakkında bilgiler vermektedir.