Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Severek aldığınız halınız, zamanla eski ve kirlenmiş bir görünüm alabilir. Evlerinizin vazgeçilmez detaylarından ve önemli tamamlayıcılarından birisi olan halılar nasıl temizlenmeli? Halınızın kullanım ömrü nasıl uzatılmalıdır? Öncelikle halılarınızı temizlerken çırpmayın, dövmeyin ya da her gün güçlü bir süpürge kullanmamaya özen gösterin. Halınızın malzemesi ve türü ne olursa olsun, 50 derecedeki bir madde ile temas ettirmemeye özen gösterin. Yıkama ve kurulama esnasında bilinçli olun ve fazla kimyasal içeren deterjan ürünleri ile temas ettirmeyin.

Halınızın yıkama işlemi bittikten sonra kurulama işlemi gelmektedir. Yıkadığınız halıyı ıslak ve nemli bırakmamaya özen gösterin. Temizlik işlemi biten halıyı kullanmaya başlamak için, iyice kurumuş olmasına özen gösterin. Hijyenin halılar için ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Halı temizliğinde, halı yıkama şampuanları ve halı yıkama makinesi kullanmaya özen gösterin. Böylece halılarınızı dezenfekte edebilirsiniz.  Severek ve beğenerek satın aldığınız halının uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, taşınırken ya da muhafaza ederken halınızı katlamamaya özen gösterin. Ayrıca temizleme işlemi sırasında, halınızın malzemesi ya da yapısına zarar verebilecek malzemeler kullanmayın.

Halı temizliği sırasında, yeni bir ürün ya da temizleyici kullanacaksanız, öncelikle halınızın görünmeyen ufak bir yüzeyinde deneyin. Olumlu sonuç almanız halinde işlemi tüm halıya uygulayabilirsiniz. Eğer halınız güneş ışığı alıyorsa, halınızın yerini sık sık değiştirmeye özen gösterin. Düzenli temizliğin yanı sıra, halınızı altı ayda bir temizlik firmalarına da gönderebilirsiniz.